Britská krátkosrstá kočka

Britská krátkosrstá kočka

Britská krátkosrstá kočka má přátelskou a klidnou povahu. Získává si oblibu téměř v každé rodině, je kamarádem pro děti i ostatní zvířata.

Historie plemene

Britská krátkosrstá kočka je považována za nejstarší britské plemeno. Kočky byly přivezeny do Velké Británie Římany. Pocházejí z anglických ulic, kde lovily myši. Jsou chovány více než 100 let. V roce 1871 byly v Crystal Palace vystaveny první kočky krátkosrstého plemene British Shorhair.

Ke křížení koček docházelo po druhé světové válce. Křížili se perské a kartouzské kočky. Obě plemena byla v roce 1970 chovatelskou federací FIFe sjednocena, všechny modré kočky byly označovány jako kartouzské a všechny kočky jiných barev jako britské krátkosrsté. Dělení bylo zrušeno v roce 1977. Britská krátkosrstá kočka bývá zaměňována s kartouzskou kočkou. Během několika let křížení s perským kočkami je britská krátkosrstá kočka krátká a podsaditá.

Čokoládový a červený kocourek

Standard plemene

Britská krátkosrstá kočka má kulatou hlavu, kde upoutají velké kulaté oči, silnou postavu a plyšovou srst, která je krátká a hustá. Plemeno britské kočky patří mezi nejoblíbenější. Britská krátkosrstá kočka dospívá zhruba ve věku tří let. Kočky dosahují hmotnosti až 5 kilogramů, kocouři až 7 kilogramů.
Britské kočky krátkosrsté se těší dobrému zdraví. Dožívají se i 15 let. Předpokladem je dobrá péče a výživa.

Modrá želvovinová kočička

Barva srsti

  • Colorpoint: Základními barvami jsou zbarveny jsou pouze základní body (obličej, uši, nohy, ocas a u kocourů oblast genitálií).
  • Chinchilla: Má velmi zajímavé zbarvení: Jedna osmina srsti je zbarvena do základních odstínů, zbytek do bílostříbrné.
  • Tabby: "Tabby" znamená víc než jen tygrovaná. V závislosti na vzhledu barvy může být mackerel“, „classic“, „blotched“, „spotted“ nebo „ticked“.
  • Tortie: Představuje tříbarevnou britskou krátkosrstou kočku, nazývanou také "želvovinová" – obvykle díky genetickým předpokladům samice.
  • Torby: Barevná kombinace tortie a tabby.
  • Harlequin: Pouze 1/6 srsti je zbarvená.
  • Van: Jednobarevná kočka s velkým podílem bílé.
  • Jednobarevné – modré, černé, bílé, červené, krémové, čokoládové, lilové, plavé, skořicové
Čokoládová želvovinová kočička

Povaha

Britské krátkosrsté kočky jsou vyrovnané a přátelské. Mají klidnou povahy, proto jsou ideální pro chov v bytě. Jsou oddané, dobře se snáší s ostatními kočkami a dalšími zvířátky.

Lilová kočička

Výživa

Ideální krmivo pro britskou krátkosrstou kočku je superprémiové krmivo pro kočky s velkým podílem čerstvého masa, zdravými bílkovinami a omezeným množstvím vedlejších rostlinných produktů.

Krmiva jsou obohacena o taurin, glukosamin vitamín B, lososový olej a další přísady potřebné pro zdravý vývoj kočky. Britská krátkosrstá kočka nepotřebuje žádnou zvláštní péči včetně péče zdravotní. Důležitá je pravidelná prohlídka u veterináře, kartáčování srsti jednou za týden, vhodná strava.

Zdraví

Základními testy, kterými by každá chovná kočka měla projít, jsou testy na FIV - kočičí imunodeficientní virus, obdoba lidského HIV, dále FeLV - leukózu.

Červený tečkovaný kocourek

No Comments Yet.

Leave a comment